دکتر امیر حسین محمدی

متخصص ناهنجاری های فک صورت و جراحی زیبایی

حساسیت به ایمپلنت

عفونت اطراف ایمپلنت دندان

26 اسفند 99 ایمپلنت (کاشت دندان) مقالات

عفونت اطراف ایمپلنت دندان

نام “بیماری و عفونت اطراف ایمپلنت دندان” است و به تغییرات التهابی پاتولوژیک در اطراف بافتهای ایمپلنتی که بر روی آن روکش قرار دارد، اشاره دارد. دو حالت در ارتباط با بیماری ایمپلنت وجود دارد.

 • موکوزیت (التهاب لثه ایمپلنت)
 • پری ایمپلنتیت (التهاب و تحلیل استخوان های اطراف یمپلنت)

موکوزیت ایمپلنت

یک واکنش التهابی برگشت پذیر در بافت های نرم لثه اطراف ایمپلنت می باشد. به کلمه برگشت پذیر بسیار توجه کنید یعنی در صورت تشخیص زود هنگام و درمان و رعایت بهداشت توسط بیمار، قابل برگشت می باشد و این نشان دهنده اهمیت درمان های دوره ای می باشد.

عفونت اطراف ایمپلنت دندان

عفونت اطراف ایمپلنت دندان

پری ایمپلنتیت

یک واکنش التهابی همراه با از دست دادن استخوان ساپورت کننده ایمپلنت می باشد و درصد شیوع آن از 8-5% گزارش شده تعداد بسیار زیادی مقاله پیشنهاد می کنند که باکتری های بی هوازی بر روی بافت های اطراف ایمپلنت اثر مخرب دارند و می توانند باعث ایجاد پری ایمپلنت شوند.

پری ایمپلنت می تواند منجر به تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت شود و در نتیجه نیروها به خوبی به استخوان منتقا نمی شوند و در نتیجه فشار بیشتری به قطعات ایمپلنت وارد می شود و منجر به لق شدن مکرر روکش می شود که این باعث عفونت بیشتر بافت های اطراف ایمپلنت می گردد.

از علائم پری ایمپلنتیت می توان به مواردی چون شواهد رادیولوژیکی مبتنی بر تخریب عمودی استخوان، خونریزی و چرک در لمس کردن (با پروپ)، تورم احتمالی بافت های اطراف ایمپلنت و هایپر پلازی لثه اشاره کرد. درد یک پدیده غیر معمول است که وقتی در ایمپلنت وجود داشته باشد، معمولاً نشان دهنده عفونت اطراف ایمپلنت دندان است.

شایان ذکر است که دکتر امیر محمدی یکی از بهترین دندان پزشکان در حوزه ایمپلنت دندان می باشد  ایشان :

 • متخصص جراحی دهان ، فک و صورت
 • مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی
 • جز رتبه های برتر آزمون برد تخصصی
 • متخصص پروتزهای دندانی، زیبایی و ایمپلنت

شماره تماس : tel:09120957013

 

دلایل عدم موفقیت ایمپلنت دندانی

عدم موفقیت ایمپلنت های دندانی اغلب در ارتباط با عدم جوش خوردن ایمپلنت است و این مسئله ممکن است به عفونت اطراف ایمپلنت دندان منجر شود. یک ایمپلنت در سه حالت ممکن است شکست بخورد.

 • متحرک باشد.
 • در سال اول بیش از 1 میلیمتر تحلیل داشته باشد.
 • در سال های بعد بیش از 2 درصد سالانه تحلیل داشته باشد.

پری ایمپلنت می تواند منجر به تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت و سرانجام از دست دادن ایمپلنت شود. هدف ایده آل در درمان پری ایمپلنت بازسازی بافت های سخت و نرم (استخوان و لثه) از دست رفته اطراف ایمپلنت است. عفونت باکتریایی مهمترین نقش در شکست ایمپلنت های دندانی را دارد.

باکتری هایی که همراه با پری ایمپلنتیت هستند دقیقا مشابه همان هایی است که در اطراف دندان های دارای بیماری لثه دیده می شوند. میکروب هایی که معمولا همراه با ایمپلنت های شکست خورده دیده می شوند، میکروب های بی هوازی گرم منفی می باشند.

عفونت اطراف ایمپلنت دندان

عفونت اطراف ایمپلنت دندان

دلایل بروز پری ایمپلنتیت

بافتهای اطراف ایمپلنت اگر سالم باشند، نقش مهمی بعنوان یک سد بیولوژیکی در برابر میکروبها ایفا می کنند و در صورت تخریب آن، آلودگی باکتریایی مستقیماً به استخوان گسترش می یابند و باعث تخریب سریع آن می شوند. عوامل دیگری که می توانند باعث شروع و توسعه پری ایمپلنتیت و عفونت اطراف ایمپلنت دندان شوند:

 • استری مکانیکی بیش از حد
 • کم بودن حجم لثه در فرد
 • طرح ضعیف ایمپلنت
 • واکنش های آلرژیک و باز پس زدن بدن به ایمپلنت به عنوان جسمی خارجی
 • کروژن (سایش های نهان)
 • اتصال یک ساختار فلزی با کیفیت پایین به ایمپلنت تیتانیومی

افرادی که  بهداشت دهان خود را رعایت نمی کنند، اشعه درمانی و شیمی درمانی می کنند، درمان های طولانی با کروژن داشته اند، مبتلا به استئوپروز یا دیابت هستند و همچنین افراد سیگاری با احتمال بیشتری ممکن است پری ایمپلنتیت در آنها بوجود آید.

 

راه های مدیریت پری ایمپلنتیت

امکان بروز مشکل و بیماری در هر موردی وجود دارد. به واسطه افزایش روز افزون تعداد بیماران درمان شده توسط ایمپلنت، منطقی است که شیوع بیماری ها و عفونت اطراف ایمپلنت دندان افزایش یابد. به همین دلیل است که اصرار برای انجام کار های این چنین حساس نزد بهترین متخصص ایمپلنت وجود دارد. فلور میکروبی دهان فاکتور بسیار مهمی در شکست یا موفقیت ایمپنت است. به مجردی که سطح ایمپلنت در دهان آشکار شد، فورا توسط فرد یک لایه پروتئینی (بزاقی) پوشیده شده و سپس توسط میکرو ارگانیزم در دهان کلونیزه می شود.

تمیز کردن سطح ایمپلنت

تمیز کردن سطح ایمپلنت جزء اصلی درمانعفونت اطراف ایمپلنت دندان و بیماری لثه اطراف دندان و ایمپلنت می باشد. ولی تمیز کردن سطح ایمپلنت به واسطه فرم پیچی شکل آن بسیار مشکل است و همین فرم پیچی شکل و زبر که باعث تجمع پلاک و میکروب ها بر روی سطح ایمپلنت می شوند.

تمیز کردن مکانیکی همچنین سطوحی تاثیر بسیار محدودی دارند و عدم کارائی آنها برای از بین بردن میکروب ها اثبات شده است. بنابراین درمان های دیگری به صورت ترکیبی شامل آنتی بیوتیک ها، ضد عفونی کننده ها و درمان های لیزر و اوترامونیک برای بهبود راه های درمانی غیر جراحی بیماریی های ایمپلنت پیشنهاد شده است. درمان های بازسازی با پودر استخوان و ممبران برای درمان نواقص استخوان در موارد پیشرفته بیماری های ایمپلنت پیشنهاد شده است.

عفونت اطراف ایمپلنت دندان

عفونت اطراف ایمپلنت دندان

بهداشت سطح روی ایمپلنت

برای درمان عفونت اطراف ایمپلنت دندان بهداشت سطح روی ایمپلنت امری بسیار ضروری است. ایمپلنت باید توسط وسیله ای نرم تر از تیتانیوم مثل پالیش با لاستیک، برس های بین دندانی و یا وسایل جرم گیری پلاستیکی تمیز شوند. کلیه این موارد پس از انجام کار توسط پزشک و متخصص ایمپلنت آموزش داده خواهند شد.

وسایل ذکر شده قادر به تخریب سطح ایمپلنت نیستند مگر اینکه از قلم های فلزی جرم گیری و اولتراسونیک استفاده شود. سپس می توان با استفاده از اسکریدری اولتراسونیک با سری های غیر فلزی و یا کورت های فیبر کربن و یا رزین تخریب سطح ایمپلنت را به حداقل برساند.

آلودگی زدایی سطح ایمپلنت

تقفاوتی در تمیز کردن سطح یمپلنت با تکنیک های ساینده پودر-هوا، اسید سیتریک و نرمال سالین و کروگلیسیریند دیده نشده است و همه آنها اثرات مشابهی داشته اند. در مواردی هم از لیزر های Er-YAG برای این کار استفاده شده است که تفاوت بسیار محولی نسبت به درمان های متداول سنتی نشان نداده است.

دكترامير محمدی :

 متخصص جراحی دهان ، فک و صورت هستند و همچنین عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ارتش می باشند که جز رتبه های برتر آزمون بورد تخصصي و از برترين و با تجربه ترين جراحان تهران هستند ، ايشان فارغ التحصيل از دانشگاه علوم پزشكي همدان، كه قطب فک و صورت ايران محسوب ميشود ، مي باشند . و نيز چندين مقاله وترجمه كتاب در زمينه جراحي بيني و فك در ISI و مجله هاي معتبرجهان دارند.

هزینه ایمپلنت دندان با دکتر امیر محمدی چقدر است ؟ ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) به ازای هر واحد 3.900.000 تومان می باشد علاوه بر این شما می توانید از مزایای زیر بهره ببرید . 

مزایای ایمپلنت با دکتر امیر محمدی :

1-  پرداخت هزینه به صورت اقساط می باشد

2-  انجام کاشت ایمپلنت فول موس ( کل دهان ) انجام میشود

3- مشاوره رایگان

شماره تماس :tel:0912095701

Appointment

لطفا هنگام دریافت نوبت این نکات را در نظر داشته باشید

 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید زیرا قبل از دریافت نوبت می بایست آدرس ایمیل و یا شماره تماس شما تایید شود.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.

سوالات مرتبط

User
18 بهمن 99
ناشناس :
چرا باید ایمپلنت دندان انجام دهم؟
پاسخ :
ایمپلنت های دندانی نه تنها ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارند بلکه عملکرد آنها برای جویدن، گاز زدن و جلوگیری از تحلیل استخوان فک در دهان دقیقا مانند دندان طبیعی خود بیمار است. کاشت ایمپلنت دندان علاوه براینکه موجب حفظ جوانی و ساختار چهره می شود؛ با کمک به رشد استخوان فک از بروز بیماریهای لثه و تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می کند.
User
18 بهمن 99
ناشناس :
آیا ایمپلنت دندانی جرم میگیرد ؟
پاسخ :
هر تاج دندانی چه مصنوعی و چه طبیعی که در حفره دهان راه پیدا نماید و بزاق دهانی با آن در تماس باشد میتواند دچار جرم دندانی ، پلاک دندانی و . . . شود و به همین علت مراجعات دوره ای به پزشک معالج جهت معاینه ایمپلنت دندانی نقش موثری در موفقیت درمان ایمپلنت دندانی ایفا می کند .
User
29 بهمن 99
ناشناس :
کشیدن دندان همزمان با ایمپلنت امکان پذیر می باشد؟
پاسخ :
در صورتی که دندان های جلو باشد همزمان بعد از کشیدن دندان نصب ایمپلنت امکان پذیر می باشد به شرط اینکه ریشه دندان عفونی نباشد زیرا باعث تخریب استخوان دندان کشیده می شود. در مورد دندان های عقبی باید بعد از کشیدن دندان مدت 10 الی 12 هفته صبر کرد تا ایمپلنت انجام داد.
User
29 بهمن 99
ناشناس :
فردی که دارای بیماری قلبی است می تواند ایمپلنت کند؟
پاسخ :
افرادی که ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی دارند در صورتی که با دارو کنترل شوند می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند . این افراد قبل از جراحی باید با پزشک متخصص خود حتما مشورت کنند .
User
21 بهمن 99
ناشناس :
آیا میتوان هزینه کاشت دندان ( ایمپلنت دندان ) را به صورت قسطی پرداخت نمود ؟
پاسخ :
یکی از سوالاتی پر تکرار شما در هنگام مشاوره رایگان از ما می پرسید این است که : آیا میتوان هزینه کاشت دندان ( ایمپلنت دندان ) را به صورت قسطی پرداخت نمود ؟ بله شما میتوانید هزینه را به صورت اقساط پرداخت کنید
User
20 بهمن 99
ناشناس :
آیا ایمپلنت دندانی محدود به سن خاصی می باشد و یا اصلاً به سن فرد ربط دارد ؟
پاسخ :
درمان زمانی که فرد  از نظر رشد فکی و دندان‌های دائمی آن رویش کامل کرده باشد و به سطح جونده رسیده باشد می‌تواند صورت گیردو ربطی به سن  شناسنامه ای  فرد ندارد و هر فردی که شرایط فوق را داشته باشد ، درمان می‌تواند در آن آغاز شود این درمان برای افراد مسن که امکان جراحی داشته باشند و محدودیتی ندارد پس از آن فرد بالغی که تصمیم می‌گیرد با در نظر گرفتن شرایط می‌تواند ازدر مان سود برد
User
20 بهمن 99
ناشناس :
چه نوع بیماری از کاشت ایمپلنت دندانی جلوگیری می کند ؟
پاسخ :
معمولاً اکثر بیماری ها مشکلی در ارتباط با درمان ایمپلنت دندانی ندارد اگر در بیماری های خاص که ممکن است موفقیت درمان آن را تحت تاثیر قرار دهند مثل سابقه رادیوتراپی در ناحیه مورد نظر کاشت ایمپلنت دندانی ،  در افراد حامله ،  در افراد مشکل روانی و روحی شدید ، مشکلات شدید انعقادی یا افرادی که شرایط سیستمیک مناسبی جهت انجام جراحی دندان ها وجود ندارد و  افرادی که بهداشت دهانی خوبی ندارند و . . .  هچون سایر جراحی های دهان درمان ایمپلنت دندانی صورت نمی‌گیرد .
User
19 بهمن 99
ناشناس :
مزیت ایمپلنت دندان چیست  ؟
پاسخ :
ایمپلنت دندانی مشکلات لقی دست دندان مصنوعی  و زدگی هایی که نسخه بیمار را آزرده می کند مشکلات تحلیل استخوان در ناحیه و . . .  را ندارد
User
19 بهمن 99
ناشناس :
آیا ایمپلنت دندانی به جنسیت هم ربط دارد ؟
پاسخ :
خیر –  درمان ایمپلنت دندانی در هر دو جنس با توجه به تحقیقات صورت گرفته تقریباً میزان مشاوی موفقیت را نشان داده است
User
19 بهمن 99
ناشناس :
بعد از کاشت ایمپلنت دندانی چه نوع غذاهایی باید مصرف شود ؟
پاسخ :
همانند سایر جراحی هایی که در حفره دهان انجام می گیرد نیاز به استفاده از غذاهای نرم و خنک بلا بعد از جراحی و در طول درمان ترمیمی باشد تا امکان خونریزی و هرگونه مشکلی را کاهش دهد
User
18 بهمن 99
ناشناس :
آیا ایمپلنت دندانی مثل دندان طبیعی حس دارد ؟
پاسخ :
در خود ایمپلنت دندانی عصبی وارد نمیشود ولی به علت وجود اعصاب در محیط ایمپلنت دندانی شما حس فشار و درد را میتوانید تجربه کنید
User
18 بهمن 99
ناشناس :
آیا ایمپلنت دندانی عوارض دارد ؟
پاسخ :
در صورت انجام دقیق مراحل درمانی هیچگونه عوارض درمانی وجود ندارد و میزان موفقیت درمانی ایمپلنت با توجه به تحقیقات صورت گرفته بالای 98% گزارش شده است .
User
18 بهمن 99
ناشناس :
کسانی که شیمی درمانی میکنند امکان انجام درمان ایمپلنت دندانی را دارند ؟
پاسخ :
برای اینگونه بیماران با در نظر گرفتن شرایط سیستماتیک بیمار ، نوع دارو مصرف شده ، مدت زمان شیمی درمانی ، نظر پزشک معالج فرد و ..  میتواند تصمیم گیری درست را انجام داد .
User
18 بهمن 99
ناشناس :
آیا ایمپلنت دندانی دچار پوسیدگی میشود ؟
پاسخ :
اگر سوالات متدوال را مطالعه کرده باشید ، میدانیم که ایمپلنت دندانی از جنس تیتانیوم  می باشد و دچار پوسیدگی نمیشود .
امیر علی
18 بهمن 99
امیر علی :
چرا ایمپلنت دندانی ؟
پاسخ :
ایمپلنت از جنس تیتانیوم و آلیاژ های آن می باشد که جایگزین ریشه از دست رفته می شود ،  بدون آنکه نیاز به تراش دندانهای مجاور ( پروتز ثابت ) و یا مشکلات استفاده از دندان  های متحرک ( مثل لقی ، و صدمه به بافت نرم و … ) داشته باشد ، راه های مختلفی برای جایگزین دندان از دست رفته وجود دارد که ایمپلنت با توجه به موفقیت های درمانی زیاد به عنوان یکی از بهترین ردمان ها برای دندان از دست رفته می باشد.
sara
18 اسفند 99
sara :
چه موادی در ساخت ایمپلنت به کار برده می شود؟
پاسخ :
ایمپلنت‌های امروزی از تیتانیوم، یعنی ماده زیست شیمیایی بادوامی ساخته می‌شود که به طور طبیعی به استخوان فک جوش می‌خورد و با آن یکی می‌شود. چون تیتانیوم به صورت طبیعی به استخوان متصل می‌شود، دندان کاشته شده در حال حاضر محکم‌ترین و ماندگارترین روش جایگزینی دندان غائب محسوب می‌شود.
sara
10 تیر 99
sara :
فرآیند کاشت ایمپلنت دندان چگونه است؟
پاسخ :
فرآیند کاشت ایمپلنت دندان یکی از سوالات متداول تمام بیماران است. اولین مرحله در فرایند کاشت ایمپلنت دندان، انجام عمل جراحی است که به طور معمول تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد. در طول عمل جراحی دندان پزشک سوراخ کوچکی در استخوان فک دریل می کند و با دقت پایه ایمپلنت را داخل استخوان پیچ می نماید. لثه پس از دوره بهبودی که حدود 4 تا 6 ماه زمان می برد؛ روی پایه ایمپلنت را می پوشاند. بعد از اینکه پایه ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش خورد؛ مرحله دوم عمل جراحی انجام می‌گیرد تا کانکتور به بالای ایمپلنت متصل شود. در نهایت تاج روی اباتمنت متصل شده و با سیمان مخصوص به دندان مستحکم شده و با یک پیچ کوچک پایدار باقی می ماند.
سمانه
8 تیر 99
سمانه :
ایمپلنت دندان چیست؟
پاسخ :
ایمپلنت های دندانی یک پایه فلزی معمولا از جنس تیتانیوم هستند که به عنوان جایگزین ریشه دندان از دست رفته شما در استخوان فک کاشته می شوند.
سمانه
6 اسفند 99
سمانه :
مزایای ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی
پاسخ :
کاشت دندان روش پرطرفداری برای محکم کردن یا جایگزینی دندان مصنوعی و غلبه بر مشکلاتی مانند ناراحتی و حساسیت لثه‌ها، کاهش عملکرد دندان‌ها و انقباض استخوان‌های فک و صورت است. مزایای کاشت دندان عبارت است از: خلق لبخندی طبیعی
عملکرد طبیعی و راحتی بیمار
دندان‌های محکم‌تری که برخلاف دندان مصنوعی از جا درنمی‌آید.
راهکاری دائمی برای جایگزینی دندان‌های غائب
کاهش اختلال‌های گفتاری
بازیابی و حفظ شکل عادی دهان، فک و صورت
صدرا
10 تیر 99
صدرا :
ایمپلنت دندان از چه اجزائی تشکیل می شود؟
پاسخ :
تاج دندان: این قطعه شبیه دندان طبیعی است که معمولاً از مواد سرامیکی ساخته شده و به نحوی طراحی می شود که به شکل دندان طبیعی به نظر برسد. کانکتور: کانکتور گاهی اوقات اباتمنت نامیده می‌شود و ابزاریست که برای ثابت نگه داشتن تاج دندان مصنوعی روی پایه ایمپلنت مورد استفاده قرار می گیرد و معمولاً به شکل شش وجهی یا هشت وجهی است. پایه ایمپلنت: پست یا فیکسچر یک پیچ تیتانیومی است که به استخوان فک جوش خورده و یک پایه مستحکم، ایمن و پایدار برای نگه داشتن تاج دندان مصنوعی به وجود می آورد.
نگار
13 تیر 99
نگار :
چرا باید ایمپلنت دندان انجام دهم؟
پاسخ :
ایمپلنت های دندانی نه تنها ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارند بلکه عملکرد آنها برای جویدن، گاز زدن و جلوگیری از تحلیل استخوان فک در دهان دقیقا مانند دندان طبیعی خود بیمار است. کاشت ایمپلنت دندان علاوه براینکه موجب حفظ جوانی و ساختار چهره می شود؛ با کمک به رشد استخوان فک از بروز بیماریهای لثه و تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می کند.
User
18 بهمن 99
ناشناس :
کدام متخصصین، کاشت ایمپلنت دندانی انجام میدهند؟
پاسخ :
از سوالات متداول بیمارانی که نیاز به کاشت ایمپلنت دارند؛ متخصصی است که باید به آن مراجعه کنند؛ ایمپلنت های دندانی معمولاً توسط جراح دهان و دندان یا پریودنتیست ها کاشته می شوند.
User
19 بهمن 99
ناشناس :
درمان ایمپلنت دندانی از چه مراحلی تشکیل شده  است ؟ 
پاسخ :
درمان ایمپلنت دندانی شامل دو مرحله جراحی کاشت ریشه مصنوعی و پروتز می باشد ، ابتدا پزشک معالج کاشت ریشه مصنوعی را انجام می‌دهد و پس از جوش خوردن ریشه مصنوعی امکان انجام مرحله پروتزی وجود دارد