دکتر امیر حسین محمدی

متخصص ناهنجاری های فک صورت و جراحی زیبایی

ماندگاری ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

18 اردیبهشت 00 ایمپلنت (کاشت دندان) مقالات

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

 

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

 

ایمپلنت قطعاتی از جنس آلیاژهای آلومینیومی است که برای کاشت دندان استفاده می شود.

امروزه ایمپلنت همچنین یک نوع جراحی شناخته می شود که برای پشتیبانی از پروتز دندان مانند تاج، پل و پروتز دندان استفاده می شود.

ایمپلنت دندان از رایج ترین روش ها برای جایگزین نمودن دندان ها است که با کاشت قطعه ای به نام ایمپلنت در دندان و جایگذاری تاج دندان روی آن، انجام می شود.

ایمپلنت ها با ابزارهای دقیقی باید انجام شوند تا قطعه ایمپلنت در فک بیمار قرار گرفته و با جایگذاری دقیق و مناسب آن، بتواند به صورت پایدار قرار گیرد. جالب است بدانید که اگر بخواهیم تاریخچه ای برای این نوع روش ذکر کنیم، می توانیم آن را مربوط به ۴۰۰۰ سال پیش در چین و ۲۰۰۰ سال پیش در مصر بدانیم.

روش کاشت دندان

اگر سالم باشید و دندانپزشک شما تشخیص دهد که شما کاندیدای خوبی برای کاشت هستید، بسته به نوع خاص بیمار، این روش را برای انجام یا در مطب دندانپزشک تحت بیهوشی موضعی یا در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی برنامه ریزی می کند. نیازهای بهداشتی دندانپزشکی و میزان جراحی لازم است.

آیا باید کاشت دندان انجام شود؟

اما کاشت مناسب برای همه انتخاب خوبی نیست. زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری مزمن یا سرکوب سیستم ایمنی (به دلیل افزایش خطر عفونت در حین عمل جراحی)، کودکان (به دلیل اینکه استخوان فک آنها هنوز در حال پیشرفت است) و افرادی که دندان های خود را خرد می کنند یا می بندند (این عادت می تواند فشار زیادی به ایمپلنت ها وارد کند). کاندیداهای خوبی برای کاشت دندان نیست.

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

روش های ایمپلنت دندان

این نوع از روش جراحی دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:

Endosteal:

در این روش که معمولا رایج است، قطعه ایمپلنت در استخوان فک قرار گرفته و سپس روکش دندان روی آن قرار می گیرد.

Subperiosteal:

این نوع از روش ایمپلنت در قسمت استخوان و زیر لثه انجام می شود. معمولا جنس پیچ های به کار رفته در این نوع روش از جنس آلومینیوم (مانند روش بالا) بوده و با چسبیدن ایمپلنت در استخوان فک به صورت یک مرحله انجام می شود.

Transosteal:

این نوع روش ایمپلنت بین بافت لثه و استخوان فک انجام شده و قطعه ایمپلنت به صورت U شکل می باشد.
روش های دیگری نیز برای انجام مراحل ایمپلنت دندان ها رایج هستند که می توان نام برد:

 • ایمپلنت فوری
 • ایمپلنت دندان مینی
 • ایمپلنت میکرو
 • ایمپلنت زیگوماتیک
مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

 

مراحل انجام ایمپلنت دندان

مرحله اول: آمادگی برای کاشت دندان

مراحل ایمپلنت دندان ممکن است با توجه به نوع متخصص و نوع روش ایمپلنت متفاوت باشد. از آنجا که کاشت های دندانی به یک یا چند عمل جراحی نیاز دارند، شما باید یک ارزیابی کامل برای آماده سازی و انجام مراحل ایمپلنت دندان انجام دهید، پس در اولین مرحله:

شما باید تصاویر سه بعدی از دندان و مدل های آن و فک خود تهیه کنید. همچنین اعلام شرایط خاص خود از جمله مشکلات قلبی باید قبل از مرحله انجام جراحی به پزشک اعلام شود.

مرحله دوم: کاشت دندان

پس از آماده سازی، لازم است وارد مرحله جراحی و کاشت دندان شویم. در این مرحله جراح در قسمت مورد نظر برای باز کردن لثه و مشاهده استخوان، برشی ایجاد می کند. حفره ها باید تا استخوان حفر شوند، جایی که قطعه ایمپلنت باید در آنجا قرار گیرد.

در مرحله بعدی باید منتظر رشد استخوان ها باشید. در طی این فرآیند، استخوان فک با سطح ایمپلنت دندانی رشد کرده و متحد می شود. این فرایند، که می تواند چند ماه طول بکشد به ایجاد یک پایه محکم برای دندان مصنوعی جدید شما کمک می کند و مثل یک ریشه عمل خواهد کرد.

مرحله آخر: قرار دادن پروتز

مرحله آخر از مراحل ایمپلنت دندان، قرار دادن پروتز و سرتاج می باشد. وقتی قطعه ایمپلنت در استخوان قرار داده شد، بسته به فرد باید ۳ تا ۵ ماه تاخیر زمانی رعایت شود و بعد از آن پروتز و سر تاج روی قطعه قرار خواهد گرفت. در این مرحله لازم است تا جراح دهان و دندان شما را بررسی کند. ممکن است در طول ۳ تا ۵ ماه نیاز به مراجعات محدودی برای چکاپ وضعیت ایمپلنت و لثه داشته باشید. پس از اتصال سر تاج، بافت لثه بسته می شود. همچنین در این مرحله توجه شود تا بعد از گذاشتن پروتز، باید به لثه حدود ۲ هفته زمان برای بهبود فرصت دهید.

در نهایت باید برای مرحله های مختلف ایمپلنت دندان به طور خلاصه گفت این مراحل عبارتند از:

 • آسیب دیدگی دندان
 • در صورت لزوم آماده سازی استخوان فک (پیوند)
 • قرار دادن ایمپلنت دندان
 • رشد و بهبودی استخوان
 • قرار دادن اباتمنت (سرتاج یا پروتز)
 • قرار دادن دندان مصنوعی

تاکید می شود که مراحل جراحی در انواع ایمپلنت دندان همیشه به صورت یک مرحله نبوده و غالبا در دو یا چند جلسه انجام می شود. بیشترین زمان اختصاص به به بهبودی و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک شما دارد. همچنین باید گفت بسته به وضعیت شما، مراحل و نوع عملیات می تواند متفاوت باشد.

ایمپلنت دندان در مقابل پروتز دندان

 

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟

 

حتما بخوانید : بهترین متخصص ایمپلنت در تهران

 

از مزایای کاشت دندان در مقابل دندان مصنوعی می توان به توانایی طبیعی تری در خوردن و صحبت کردن اشاره کرد و نیازی به حذف دندان مصنوعی یا نگرانی در مورد ترمیم دندان نیست. اما مهم است که مرتباً به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که لانه گزینی شما در وضعیت خوبی قرار دارد و از یک روال مداوم مراقبت از دهان و دندان ، دو بار مسواک زدن و نخ دندان روزانه پیروی می کند.

 

دكتر امير محمدی :

 متخصص جراحی دهان ، فک و صورت هستند و همچنین عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ارتش می باشند که جز رتبه های برتر آزمون بورد تخصصي و از برترين و با تجربه ترين جراحان تهران هستند ، ايشان فارغ التحصيل از دانشگاه علوم پزشكي همدان، كه قطب فک و صورت ايران محسوب ميشود ، مي باشند . و نيز چندين مقاله وترجمه كتاب در زمينه جراحي بيني و فك در ISI و مجله هاي معتبرجهان دارند.

هزینه ایمپلنت دندان با دکتر امیر محمدی چقدر است ؟

ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) به ازای هر واحد 3.900.000 تومان می باشد علاوه بر این شما می توانید از مزایای زیر بهره ببرید . 

مزایای ایمپلنت با دکتر امیر محمدی :

1-  پرداخت هزینه به صورت اقساط می باشد

2-  انجام کاشت ایمپلنت فول موس ( کل دهان ) انجام میشود

3- مشاوره رایگان

شماره تماس :tel:0912095701

Contact Fa

ارسال نظر

 • برای دریافت مشاوره دقیق تر بهتر است حضوری مراجعه کنید. شما می توانید با دریافت نوبت آنلاین سوالات خود را مستقیما از دکتر محمدی بپرسید.
 • لطفا از صحت اطلاعات تماس خود اطمینان حاصل کنید در غیر این صورت امکان ارسال پاسخ وجود نخواهد داشت.
 • لطفا دقت فرمایید که آدرس ایمیل www ندارد.

سوالات مرتبط

User
18 بهمن 99
ناشناس :
چرا باید ایمپلنت دندان انجام دهم؟
پاسخ :
ایمپلنت های دندانی نه تنها ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارند بلکه عملکرد آنها برای جویدن، گاز زدن و جلوگیری از تحلیل استخوان فک در دهان دقیقا مانند دندان طبیعی خود بیمار است. کاشت ایمپلنت دندان علاوه براینکه موجب حفظ جوانی و ساختار چهره می شود؛ با کمک به رشد استخوان فک از بروز بیماریهای لثه و تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می کند.
User
18 بهمن 99
ناشناس :
مزایای ایمپلنت دندان چیست؟
پاسخ :
از مزایای کاشت دندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد : بهبود ظاهر و اصلاح طرح لبخند ،توانایی بهتر برای صحبت کردن و جویدن ، ظاهری کاملا طبیعی ، جلوگیری از تحلیل استخوان ، جلوگیری از جابجایی دندان ها و کج شدن به سمت جای خالی دندان ، عدم آسیب رسیدن به دندان های مجاور مانند روش بریج
sara
10 تیر 99
sara :
فرآیند کاشت ایمپلنت دندان چگونه است؟
پاسخ :
فرآیند کاشت ایمپلنت دندان یکی از سوالات متداول تمام بیماران است. اولین مرحله در فرایند کاشت ایمپلنت دندان، انجام عمل جراحی است که به طور معمول تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می گیرد. در طول عمل جراحی دندان پزشک سوراخ کوچکی در استخوان فک دریل می کند و با دقت پایه ایمپلنت را داخل استخوان پیچ می نماید. لثه پس از دوره بهبودی که حدود 4 تا 6 ماه زمان می برد؛ روی پایه ایمپلنت را می پوشاند. بعد از اینکه پایه ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش خورد؛ مرحله دوم عمل جراحی انجام می‌گیرد تا کانکتور به بالای ایمپلنت متصل شود. در نهایت تاج روی اباتمنت متصل شده و با سیمان مخصوص به دندان مستحکم شده و با یک پیچ کوچک پایدار باقی می ماند.
سمانه
8 تیر 99
سمانه :
ایمپلنت دندان چیست؟
پاسخ :
ایمپلنت های دندانی یک پایه فلزی معمولا از جنس تیتانیوم هستند که به عنوان جایگزین ریشه دندان از دست رفته شما در استخوان فک کاشته می شوند.
نگار
13 تیر 99
نگار :
چرا باید ایمپلنت دندان انجام دهم؟
پاسخ :
ایمپلنت های دندانی نه تنها ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارند بلکه عملکرد آنها برای جویدن، گاز زدن و جلوگیری از تحلیل استخوان فک در دهان دقیقا مانند دندان طبیعی خود بیمار است. کاشت ایمپلنت دندان علاوه براینکه موجب حفظ جوانی و ساختار چهره می شود؛ با کمک به رشد استخوان فک از بروز بیماریهای لثه و تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می کند.
User
18 بهمن 99
ناشناس :
عواقب دیر انجام دادن ایمپلنت دندان چیست؟
پاسخ :
از عواقب دیر انجام دادن ایمپلنت که از سوالات متداول ایمپلنت است می توان به موارد زیر اشاره کرد: – جابجایی سایر دندان ها – عفونت لثه – تغییر ساختار چهره – تحلیل استخوان
User
18 بهمن 99
ناشناس :
کدام متخصصین، کاشت ایمپلنت دندانی انجام میدهند؟
پاسخ :
از سوالات متداول بیمارانی که نیاز به کاشت ایمپلنت دارند؛ متخصصی است که باید به آن مراجعه کنند؛ ایمپلنت های دندانی معمولاً توسط جراح دهان و دندان یا پریودنتیست ها کاشته می شوند.
نیما
22 تیر 99
نیما :
آیا من میتوانم ایمپلنت دندان انجام دهم؟
پاسخ :
در صورتیکه شرایط زیر را داشته باشید؛ می توانید ایمپلنت انجام دهید: • اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید و تمایل داشته باشید که زیبایی دندان های تان خیلی فوری اصلاح شود و عملکرد دندان های تان مانند قبل شود. • تراکم استخوان فک شما در ناحیه کاشت ایمپلنت کافی باشد. در صورتی که تراکم استخوان کافی نداشته باشید؛ پیش از کاشت دندان فوری باید عمل پیوند استخوان و یا لیفت سینوس را انجام دهید. • بافت دهان و دندان شما کاملا سالم باشد. در صورتی که به بیماری لثه یا دیگر مشکلات سلامت دهان و دندان دچار باشید ابتدا باید آنها را درمان کرده و سپس اقدام به کاشت ایمپلنت نمایید. • با رعایت بهداشت دهان و دندان از دندان های خود به خوبی مراقبت کنید. • عادت به دندان قروچه کردن بیش از حد نداشته باشید. • داروهایی که تاثیر منفی روی بهبود رشد استخوان دارند مانند بیسفوسفونات مصرف نکنید. • به دنبال روشی برای جایگزین کردن دندان های مصنوعی یا بریج های دندانی باشید.